r.u.r.

03. 05. 2011 | † 15. 08. 2013 | kód autora: haE

 y malé stroje reagující na dálkové ovládání popřípadně i bez něho. Jako malý jsem jimi byl fascinován. Kam by to ale až mohlo dojít, pokud by jich začalo být více než lidí, píše Karel Čapek ve hře R. U. R. - Rossum´s Universal Robots.

Tato hra, vydaná poprvé v roce 1920, upozorňuje na velký rozvoj vědy a techniky. Techniky, která pokud bude ve velké míře zneužívána, může způsobit zánik lidstva. Poprvé v dějinách je zde uvedeno slovo robot. Jeho vytvoření je však milně přisuzováno Karlu Čapkovi, nýbrž jej vytvořil jeho bratr Josef Čapek.

Děj knihy začíná příjezdem Heleny Gloryové na ostrov, kde sídlí továrna na roboty, tzv. R. U. R. - Rossum´s Universal Robots. Helena přijíždí s původním záměrem, aby zabránila zneužívání robotů jako levné pracovní síly. Harry Domin, centrální ředitel Rossumových Univerzálních Robotů, se jí pokouší vysvětlit, že platit strojům za práci, třebaže vypadají jako lidské bytosti a konají stejné práce, je hloupost a zbytečnost. Tvořit roboty, aby vykonávaly stereotypní práce za lidi a ti se nemuseli namáhat, vidí jako vznešenou myšlenku.

Provádí jí postupně továrnou a vypráví o starém Rossumovi, prvním tvůrci robotů, který přišel na nápad s vytvořením umělého člověka. Jeho následovníci jej vylepšily a vyrábí tisíce robotů denně. Helena stále naléhá a zastává se robotů. Žádá tedy Dr. Galla, aby roboty tajně upravoval a dal jim duši. Díky velkému zastoupení robotů ve světe, se přestávají rodit i děti a lidstvo pomalu spěje k záhubě.

Dominova myšlenka nahradit všechnu lidskou práci robotí se začíná hroutit a roboti se bouří a bojují proti lidem. Zabíjejí milióny lidí než se dostanou na ostrov. Chtějí se zmocnit továrny a ovládnout svět lidí. To je způsobeno lidskými vlastnostmi, které někteří z nich obdrželi a vedou ostatní proti lidem. Roboti, přec mají v rukách už téměř celý svět, se dále nemohou tvořit a po 20 letech by se opotřebovali, potřebují nutně postupy své výroby. Helena je však spálí, domnívaje se, že zastaví další produkci a skončí následné boje.

Po bojích v továrně zůstává naživu už jen stavitel Alquist. Žádají po něm, aby napsal nové postupy výroby. Alquist jim vyčítá důvody ke zničení lidí a zjišťuje, že je posledním živým člověkem. Vyhání je ze své pracovny a únavou usíná. Probouzí jej dva roboti, odlišní od ostatních. Cítí lásku podobně jako lidé. Alquist je posílá do světa jako Adama a Evu, s úkolem stvořit nové lidstvo.

Čapek tímto dílem naznačil nutnost nestat se obětí svých vlastních výtvorů. Nebýt plně závislým na technice, která nakonec může vést ke zkáze

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.